Najprv trocha histórie
Vitamín B1 bol objavený približne pred sto rokmi. Všeobecne ale poznáme viac variantov vitamínu B; každý z nich má trochu iné účinky i zdroje. Napriek tomu, že sú vitamíny skupiny B popisované jednotlivo, doplňujú sa často spoločne, ako tzv. B-komplex.
Objav tiamínu je spojený s dnes vzácnym ochorením beri-beri, teda priamym nedostatkom vitamínu B1. Zaujímavé na tom je, že beri-beri trpeli hlavne námorníci, ktorí mali počas dlhých ciest po mori jednotvárnu a na živiny chudobnú stravu. Keď do jedálneho lístka zaradili kvalitné výživné potraviny, bola choroba prakticky vyhubená. Podobné to bolo napríklad aj so skorbutom, ktorý súvisí s nedostatkom vitamínu C. Dobrý príklad toho, že strava je skutočne kľúčom k zdraviu!
V čom je obsiahnutý tiamín alebo Zdroje vitamínu B1
Tiamín je v menšej miere v mnohých živočíšnych i rastlinných potravinách. Nájdeme ale aj zdroje, ktoré sú doslova vitamínovou bombou. V tomto prípade sú to celozrnné obilniny. Ak sa zrno nelúpe, zachová si oveľa viac vitamínov a minerálov, pretože sú hlavne v šupke. Ďalej je vitamín B1 v orieškoch a semienkach, mäse, neočakávaným zdrojom sú pivovarské kvasnice.
Existujú však aj potraviny, ktoré vstrebávanie tiamínu obmedzujú, a to je hlavne čierny čaj a káva.
Aké má tiamín účinky
Zo všetkého najviac podporuje normálnu funkciu nervovej sústavy. Okrem toho je výborný proti únave a vyčerpaniu a tiež je súčasťou energetického metabolizmu. V týchto oblastiach sa prejavuje aj jeho prípadný nedostatok, teda vlastne beri-beri. Sú to neurologické problémy, malátnosť, vyčerpanie, zlá psychika alebo zmätenosť.
Vitamín B1 je rozpustný vo vode. V tele sa preto zdrží maximálne jeden alebo dva týždne. Je preto dôležité myslieť na pravidelný príjem. Vysoké dávky tiamínu sú naopak zbytočné (výnimkou by mohlo byť len odporúčanie lekára).
O niečo vyšší príjem tiamínu je odporúčaný tehotným ženám, tiež muži mávajú mierne vyššiu potrebu. Skôr pamätajte na to, že spotreba vitamínu B1 v tele stúpa pri záťaži. Doplňovať ho môžete zaradením potravín s tiamínom, alebo napríklad v rámci výživových doplnkov, kde býva spojený aj s inými živinami, s ktorými sa dobre dopĺňa.
Zdroj: