Vitamín B1: účinky 5x inak
Vitamín B1, ktorý je známy tiež pod označením tiamín, je jedným zo základných vitamínov rozpustných vo vode. Aj vďaka tomu je predávkovanie v tomto prípade prakticky nemožné. Inak je tomu pri nedostatku, ku ktorému najčastejšie dochádza, ak ho telo nezískava dostatok z bežného stravovania. Prečítajte si viac o vitamíne B1, účinkoch, zdrojoch i spôsoboch, ako ho ochrániť pri tepelnej úprave potravín.
Vitamín B1 – účinky ocení skutočne každý
Kto by nechcel mať viac energie a dobrú náladu? Vitamín B1 má (1) pozitívny vplyv na našu psychickú činnosť – podieľa sa totiž na metabolizme glukózy v mozgu a prispieva k duševnému zdraviu. Dôležitú rolu hrá tiež pri (2) premene sacharidov na energiu. Aj tu teda prispieva k využívaniu glukózy – významný zdroj paliva pre naše bunky. Energiu pritom pomáha nielen získať, ale (3) tiež si dlhšie udržať. Ak teda patríte k tým, ktorí radi trávia čas aktívne, vitamín B1 by nemal vo vašom stravovaní chýbať.
Tým, že podporuje produkciu energie, prispieva vitamín B1 okrem iného (4) k správnej funkcii srdcových svalov, ktoré potrebujú efektívne pumpovať krv a dodávať kyslík do celého tela.
A to ešte nie je všetko. Zabúdať nesmieme ani na nervovú sústavu. Vitamín B1 napomáha pri produkcii neurotransmiterov, chemických látok umožňujúcich komunikáciu medzi nervovými bunkami, a spolupodieľa sa na (5) ochrane nášho nervového systému pred poškodením.
Vitamín B nájdete v orieškoch i strukovinách
Vitamín B, rovnako ako mnoho ďalších vitamínov a minerálov, nájdete hlavne v potravinách, ktoré sú považované za súčasť zdravého stravovania. Ak teda máte každý deň na tanieri celozrnné výrobky (pri spracovaní celozrnnej múky na bielu dochádza prirodzene k veľkým stratám tohto zdraviu prospešného vitamínu), ovsené vločky, pšeničné klíčky, slnečnicové semienka alebo strukoviny (ako sú hrach alebo fazuľa mungo), robíte veľmi dobre.
V prípade, ak nepatríte medzi vegetariánov, vitamín B vám pomôže doplniť tiež bravčové mäso alebo vnútornosti.
Vitamín B sa nachádza aj v jednom z najvýraznejších alergénov – arašidoch.
Ako najvhodnejšie pripraviť obed plný vitamínu B1
Vitamín B1 je citlivý na teplo a oxidáciu – tie ho môžu znehodnotiť a znížiť množstvo, ktoré naše telo zo stravy dokáže získať. Správny spôsob úpravy jedál pomáha uchovať vitamín B1.
1. Nech žije para
Pri úprave v pare nie sú potraviny v priamom kontakte s vodou, pri vitamínoch tak nedochádza k ich vylúhovaniu do vody.
2. Keď menej je viac
Ak je nutné varenie vo vode, vhodné je skrátiť čas na minimum. Teda do zmäknutia, čiže „al dente“. Krátky čas úpravy pomáha udržať viac živín, vrátane vitamínu B1.
3. Ako za starých čias
V minulosti bolo veľmi rozšíreným spôsobom prípravy dusenie, keď sa potraviny varili na miernom ohni s minimom tekutiny. Tento spôsob je možné použiť v prípade nutnosti ako alternatívu ku krátkemu vareniu.
4. Pokrok nezastavíš
Mikrovlnná rúra stále častejšie slúži nielen na ohrev, ale tiež na samotné varenie. Z hľadiska obsahu vitamínu B1 môže byť jej využitie užitočné.
5. S mierou
Vyprážanie je spôsob úpravy, ktorý je dobré používať skôr výnimočne. Pravdou ale je, že môže zachovať vitamíny lepšie než napr. dlhé pečenie pri vysokej teplote.
Ďalšie tipy
Zeleninu olúpte až po uvarení. Pri samotnom varení potom miešajte potraviny čo najmenej – znížite kontakt s kyslíkom spôsobujúcim oxidáciu vitamínov.
O vitamíne B1 už teraz viete všetko podstatné. Ako ste ale na tom so znalosťou ďalších zástupcov vitamínov skupiny B? Overiť si to môžete v našom kvíze.
Zdroj:
https://www.nzip.cz/clanek/1134-vitamin-b1-thiamin
* platíte iba poštovné a balné 1.95€
Vaše komentáre
Vložte svoj komentár:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznícka podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svoj komentár: