Príznaky nedostatku vitamínu K: súvisia s jeho funkciou v organizme
Na tento vitamín sa dlho zabúdalo, ale v poslednom čase sa stále viac dostáva do popredia záujmu. Ak dbáte na zdravý životný štýl a vyvážený jedálny lístok s dostatkom živočíšnych bielkovín a zeleniny a netrápia vás žiadne zdravotné komplikácie, nedostatku vitamínu K sa báť nemusíte. V opačnom prípade si prečítajte viac o tom, aké má nedostatok vitamínu K príznaky a kde ho môžete nájsť.
Koho sa môže týkať nedostatok vitamínu K?
Nedostatok vitamínu K nie je u osôb s vyváženým a pestrým jedálnym lístkom príliš častý. Jeho riziko ale môžu zvýšiť zdravotné komplikácie vrátane nerovnováhy v stave črevnej mikroflóry alebo v absorpcii tukov. O dostatočný príjem vitamínu K z bežného jedálneho lístka alebo formou výživových doplnkov by mali dbať tiež ľudia s vyššou vnímavosťou na lepok.
Vitamín K je známy už od roku 1929 a jeho objavenie bolo odmenené udelením Nobelovej ceny. Druhú „Nobelovku“ v súvislosti s vitamínom K potom získal za odhalenie jeho štruktúry a podstaty americký vedec Edward A. Doisy.
Nedostatok vitamínu K – príznaky
Podobne ako pri ďalších vitamínoch a minerálnych látkach, ktoré ľudský organizmus využíva na svoje fungovanie, aj príznaky nedostatku vitamínu K priamo súvisia s jeho funkciou v tele.
Vitamín K v organizme
- prispieva k normálnej zrážanlivosti krvi tým, že pozitívne ovplyvňuje syntézu proteínu podieľajúceho sa na procese zrážania krvi.
- pomáha udržiavať normálny stav kostí vďaka tomu, že hrá rolu pri prenose vápnika do kostí a spolupodieľa sa na syntéze bielkovín súvisiacich s mineralizáciou kostí.
Pretože vitamín K ovplyvňuje zrážanlivosť krvi, aj jeho nedostatok sa teda môže prejaviť príznakmi súvisiacimi so zrážanlivosťou. Rovnako ako vplyvom na stav kostí.
Vitamín K spolupracuje pri transporte vápnika do kostí s vitamínom D. Tieto vitamíny tak patria k sebe.
Koľko vitamínu K je „dosť“?
Dospelí muži by mali mať každý deň v jedálnom lístku 70 µg vitamínu K, ženy 60 µg. Vitamín K patrí pritom k tým, ktorých potreba u tehotných a dojčiacich žien nerastie. Mení sa ale s vekom. Ženy nad 51 rokov by tak mali príjem zvýšiť na 65 µg, muži potom na 80 µg vitamínu K denne.
Vitamín K si nepleťte s karoténmi. Tie sú príbuzné vitamínu A, nie vitamínu K.
Do jedálneho lístka zaraďte mliečne výrobky i zeleninu
Ako doplniť jedálnym lístkom vitamín K? Každý deň si doprajte listovú zeleninu, či už špenát, kel alebo šalát. Nevyhýbajte sa ale ani ďalším druhom zeleniny – skvelým zdrojom vitamínu K je napríklad brokolica. V prípade olejov siahnite po repkovom. A ak máte radi ázijskú kuchyňu, vitamín K pomôžu doplniť aj morské riasy a natto, fermentovaná sója vznikajúca pomocou baktérií.
Zo živočíšnych zdrojov je vhodné mať pravidelne na tanieri mäso i mliečne výrobky ako sú syr a tvaroh. Z vnútorností potom pečeň – tá by ale nemala byť v jedálnom lístku každý deň.
Uvažujete o výživových doplnkoch stravy s vitamínom K? Vyskúšajte K2 Complex na mesiac zadarmo.
Zdroj:
* platíte iba poštovné a balné 1.95€
Vaše komentáre
Vložte svoj komentár:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznícka podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svoj komentár: