Nedostatok vitamínu K spôsobuje poruchy zrážanlivosti krvi
Káčko je celkom špecifický a menej známy vitamín a je fajn myslieť na jeho dostatočný príjem. Vo vzácnych prípadoch nedostatok vitamínu K spôsobuje poruchy zrážanlivosti krvi. Na čo všetko nám slúži?
Vitamín K a jeho podoby
Ako vitamín K súhrnne označujeme hneď niekoľko podobných zlúčenín potrebných na fungovanie tela. Tými najznámejšími sú vitamín K1 a vitamín K2. Prijímame ich v potrave, ale v určitom množstve si ich telo vie vytvoriť v črevách. Tomuto procesu pomáhajú priateľské baktérie črevnej mikroflóry, o ktorú by sme sa mali náležite starať.
- Vitamín K1 nájdeme v zelenej zelenine, ako je kel, špenát, šalát, brokolica a mnohé ďalšie. V jedálnom lístku by sme ho teda mali mať dostatok.
- Vitamín K2 sa v potrave vyskytuje málo – obsahujú ho fermentované potraviny. Vôbec najviac je ho v tzv. natte – sójových bôboch. Menej potom napríklad v kyslej zelenine. Vitamín K2 je užitočné doplňovať vo výživových doplnkoch.
Role vitamínu K
Najzásadnejšie nám Káčko prospieva v tom, že sa podieľa na zrážanlivosti krvi a podporuje kvalitu kostí. Spolupracuje s vápnikom a pomáha ho ukladať z krvného riečiska do kostnej hmoty. Vitamín K je užitočný pre všetkých, ktorí trpia napríklad na krvácavosť z nosa.
Zaujímavosť: písmeno K, ktoré dalo tomuto vitamínu názov, je odvodené od nemeckého slova Koagulation – zrážanie krvi.
Vitamín K – nedostatok
V našich končinách je celkom vzácny, pretože vitamín K prijímame zo stravy. Iná situácia je ale u ľudí, ktorí trpia poruchou vstrebávania živín.
Nedostatok vitamínu K sa môže objaviť tiež u tých, ktorí užívajú dlhodobo antibiotiká – tie totiž ničia črevnú mikroflóru, ktorá je nevyhnutná pre vlastnú tvorbu vitamínu K. Ďalej sa týka alkoholikov, osôb s ochorením pečene či novorodencov, ktorých zažívací trakt zatiaľ nevie vitamín K vytvoriť v potrebnom množstve. Nedostatok vitamínu K spôsobuje najmä poruchy zrážanlivosti krvi, čo má vplyv na celkové zdravie.
Výživové doplnky s vitamínom K
Ak sa rozhodnete riešiť pri vitamíne K nedostatok pomocou výživových doplnkov, zamerajte sa v ich zložení hlavne na obsah vitamínu K2. Na rozdiel od vitamínu K1 ho prijímame v strave oveľa menej a má o niečo dôležitejšiu rolu.
Pozor – tí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, by sa o doplňovaní vitamínu K mali poradiť s lekárom!
* platíte iba poštovné a balné 1.95€
Vaše komentáre
Vložte svoj komentár:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznícka podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svoj komentár: