Únava môže byť príznakom tisícok ochorení, dokonca aj nedostatku vápnika
Ako má človek zistiť, či je unavený z nedostatku vápnika alebo z iného dôvodu? Odpoveď je ťažká – nemôžete to s istotou zistiť. Faktom však zostáva, že dlhodobá únava bez konkrétnej príčiny (napr. po fyzicky náročnom výkone) nie je normálna a je dobré ju riešiť.
Namiesto toho, aby ste sa zaoberali, aké príznaky môže mať nedostatok vápnika, sa na vec pozrite z iného uhla pohľadu: jete dostatok potravín bohatých na vápnik?
Nedostatok vápnika sa prejaví tiež na kráse
A to napríklad na kvalite nechtov. Môžu byť krehkejšie, ľahšie sa lámať a celkovo nevyzerať zdravo. Vápnik má vplyv aj na ich rast. Okrem toho si všimnete nedostatok vápnika vo vlasoch a na pokožke. Zlé je, keď sa nedostatok vápnika prejaví na zuboch – vtedy už ide o veľký problém.
Skrátka a dobre, je to súhra malých drobností, ktoré si ani nemusíte všimnúť. Pokiaľ sa deficit vápnika prejaví už aj na našom zovňajšku, je najvyšší čas s tým niečo urobiť!
Okrem vápniku nesmiete zabudnúť na vitamín K2
Bez neho sa vápnik do kostí a zubov nedokáže vstrebať. Vitamín K2 je malý veľký pomocník, ktorý zaisťuje proces ukladania vápnika z krvného riečiska do kostí. Podobne funguje tiež vitamín D. Jednoducho povedané – môžete mať prísun vápnika bez chybičky, ale bez vitamínu K2 to bude celkom zbytočné.
Pokiaľ sa rozhodnete dopĺňať vápnik, potom sa určite informujte o tom, ako doplniť vitamín K2.